Blog > Komentarze do wpisu
Zasoby

Steve Pavlina opublikował wpis na temat zasobów , którego treść postanowiłem streścić poniżej. Uważam, że naprawdę jest tego warty. Zasoby to coś, bez czego nie możemy się obyć. Umiejętne z nich korzystanie daje gwarancję, że uda nam się rozwiązać każdy problem.

 1. Pavlina dzieli zasoby na zewnętrzne i wewnętrzne.

  Zasoby wewnętrzne to np.: kreatywność, samodyscyplina, inteligencja, odwaga, wiedza, umiejętności, pasja, świadomość.

  Zasoby zewnętrzne to np.: pieniądze, ludzie, technologia, jedzenie, elektryczność, środki transportu.

 2. Różnice między tymi dwoma rodzajami zasobów:

  - zasoby wewnętrzne nie podlegają wyczerpaniu – wręcz przeciwnie, częste z nich korzystanie powoduje, że mamy ich coraz więcej. Z kolei zasoby zewnętrzne kiedyś się kończą, lub też do korzystania z nich potrzebujemy innych zasobów (np. do korzystania ze zdobyczy techniki potrzebujemy elektryczności, a tą z kolei otrzymujemy za pieniądze);

  - łatwiej za pomocą wewnętrznych zasobów stworzyć zasoby zewnętrzne, niż na odwrót.

  - zasoby wewnętrzne są bezpieczniejsze niż zewnętrzne – łatwiej stracić pieniądze niż np. własną wiedzę

  - zewnętrzne zasoby mogą być przekazywane innym ludziom, podczas gdy wewnętrzne są przywiązane do konkretnej jednostki.

 3. Zdaniem Pavliny, w pierwszej kolejności ważne jest rozwinięcie zasobów wewnętrznych, które potem staną się podstawą do zdobycia zasobów zewnętrznych. Odwrotna sytuacja może spowodować, że zamkniesz się w klatce zależności od twoich dóbr materialnych.

 4. Najlepszym wykorzystaniem zasobów zewnętrznych jest ich przekształcenie w zasoby wewnętrzne.

 5. Najbardziej niezawodnym sposobem na zdobycie zasobów zewnętrznych jest skorzystanie z zasobów wewnętrznych. Przy okazji, ponieważ są używane, zasoby wewnętrzne powiększają się również, tym samym zwiększając zdolność do gromadzenia zasobów zewnętrznych.

 6. Zdobywanie zasobów – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych ma sens, jeśli ma to służyć konkretnemu i inspirującemu celowi. Zdobywanie dla samego "zbieractwa" (czyli gromadzenia) – szczególnie przy zasobach zewnętrznych, wywołuje uczucie niespełnienia i pustki, ponieważ samo w sobie nie jest ono inspirującym celem. Zbieractwo pojawia się często wtedy, kiedy przed nami nie ma jasnego celu – i powstaje potrzeba wyznaczenia jakiegokolwiek celu. Innym powodem jest wymówka, że dany cel nie może być osiągnięty, zanim nie zdobędziesz odpowiednich zasobów. Tym samym, gromadząc zasoby – tak naprawdę zwlekasz.

 7. Rozwiązaniem jest, zdaniem Pavliny, budowanie zasobów, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, na potrzeby konkretnych, najbardziej inspirujących celów. Często strach przed dużymi wyzwaniami spycha nas w myślenie o „przeżyciu” (co sprzyja zbieractwu).

 8. Jeśli przed osiągnięciem jakiegoś celu powstrzymuje cię brak zasobów – zacznij teraz działać w kierunku jego osiągnięcia – zasoby zbudujesz po drodze – zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

http://www.stevepavlina.com/blog/2008/03/resourcefulness/

czwartek, 27 marca 2008, daredevil83

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: